Zasada szczupłej produkcji

Wydajność to termin, który odgrywa ważną rolę w produkcji przemysłowej. Odchudzona produkcja oznacza „odchudzoną produkcję” i jest podejściem, które ma na celu osiągnięcie jak najwyższej efektywności. Ale co dokładnie się za tym kryje? Co sprawia, że ​​produkcja jest odchudzona i co dokładnie ma z tym wspólnego Toyota? Ten artykuł zawiera odpowiedzi na te pytania, a także pokazuje korzyści, jakie niesie ze sobą odchudzona produkcja.

Lean Production – Koncepcja i funkcjonalność szczupłej produkcji

Odchudzona produkcja, zwana także odchudzoną produkcją, opiera się na efektywności kosztowej i czasowej Wykorzystanie czynników produkcji, do których zalicza się personel, zasoby materialne oraz organizację procesów produkcyjnych. Typowymi instrumentami szczupłej produkcji, które po raz pierwszy omówiono na wymianie ekonomicznej w 1992 roku, są praca zespołowa, podejście just-in-time, cykle PDCA („Planuj-wykonaj-sprawdź-działaj”) i zarządzanie jakością na dużą skalę. Koncepcja opiera się na trzech filarach:

1. Wzrost produktywności

W ramach modułu pierwszego podjęta jest próba zredukowania do minimum jak największej liczby czynników produkcji. Na przykład skraca się czas przerobu, ogranicza się nadwyżki mocy produkcyjnych i zmniejsza się zapasy.

2. Poprawa jakości

Drugi filar dotyczy podnoszenia jakości produktów. W tym celu zaleca się regularne kontrole jakości, bieżący przegląd rozwoju produktów oraz bardzo intensywną współpracę z firmami-dostawcami. Dowiedz się więcej o poprawie jakości przy użyciu Kaizen lub sztucznej inteligencji, korzystając z linków.

3. Zwiększona elastyczność

Dużą wagę przywiązuje się również do wysokiego stopnia elastyczności. Wszystkie systemy produkcyjne zostaną zrewidowane i uelastycznione, a tymczasowe moce produkcyjne zostaną włączone do produkcji.

Jednym z głównych celów szczupłej produkcji jest redukcja marnotrawstwa, np. związanego ze złomem, nieefektywnymi trasami transportowymi, oczekiwaniem na określone zapasy i koniecznością przeróbek. Myśl stojąca za tym jest taka, że ​​takie marnotrawstwo ostatecznie skutkuje produktem, którego cena zakupu jest niepotrzebnie droga dla klienta. W skrócie: szczupła produkcja oznacza najniższe możliwe nakłady kosztów i czasu przy najwyższej możliwej jakości.

Co szczupła produkcja ma wspólnego z Toyotą?

Za pierwotną formę szczupłej produkcji uważa się system produkcyjny koncernu samochodowego Toyota, w skrócie TPS, który został zmodyfikowany w 1973 r. w celu poprawy wydajności, elastyczności i jakości. Do dziś TPS służy jako doskonały przykład odchudzonej produkcji, która była wówczas niezwykle innowacyjna.

Jakie są zalety strategii szczupłej produkcji?

Mówiąc konkretnie, firmy, które są oddane idei odchudzonej produkcji, korzystają z krótszych czasów przerobu, znacznie zwiększonej produktywności i nienagannej jakości produktów. Jednocześnie odpady są redukowane do minimum, a prędkość produkcji wzrasta. Ostatecznie wszystkie te punkty prowadzą do oszczędności kosztów.

5S za czystość i porządek

Aby zasady szczupłej produkcji mogły być realizowane i funkcjonowały w rzeczywistości, obiekt produkcyjny musi być schludny i uporządkowany. Aby osiągnąć ten stan, można zorientować się na 5S:

Seiri - uporządkuj

Wszelkie przedmioty, narzędzia i notatki, które nie są już potrzebne, są odrzucane.

Seiton — Rozkaz

Materiały robocze są rozmieszczone sensownie i ergonomicznie oraz w razie potrzeby oznakowane.

Seiso – sprzątanie

Powierzchnie, podłogi i przedmioty są dokładnie czyszczone.

Seiketsu - Standaryzacja

Proces zostanie ustandaryzowany, aby w przyszłości sprzątanie było kontrolowane i przebiegało jak najszybciej.

Shitsuke - samodyscyplina

Opracowana standardowa procedura jest przestrzegana bez wyjątku. Seiri, Seiton, Seiso i Seiketsu są przyswajane przez powtarzanie i zapamiętywane w sposób naturalny.

Przy okazji: Bezpieczeństwo jest czasami dodawane jako szóste S, co oczywiście odnosi się do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Six Sigma i Lean Manufacturing

Tak naprawdę Six Sigma i Lean Production nie mają ze sobą nic wspólnego – to oddzielnie opracowane strategie. Mimo to często są ze sobą łączone i dobrze się uzupełniają. Six Sigma bierze sobie statystyki do serca i na ich podstawie optymalizuje procesy produkcyjne, koncentrując się przede wszystkim na jakości produktów i zadowoleniu klientów. Jeśli w produkcji występuje Six Sigma, oznacza to, że z miliona możliwych błędów faktycznie występuje tylko 3,4. Dlatego termin ten jest często używany jako synonim zerowej tolerancji błędów. Jeżeli firma zajmuje się optymalizacją procesów zgodnie z Six Sigma, to najczęściej stosuje tzw. cykl DMAIC. DMAIC to skrót od Define, Measure, Analyze, Improve and Control. Wszystkie procesy są mierzalne krok po kroku i rozbijane na najmniejsze możliwe sekcje, które są optymalizowane z uwzględnieniem poprzednich i kolejnych kroków.

Nawiasem mówiąc: poziom błędu dla firm, które nie zoptymalizowały swojej produkcji zgodnie z Six Sigma, wynosi zwykle od trzech do czterech Sigma. Oznacza to, że na milion możliwych błędów faktycznie występuje 6210.

Czy szczupła produkcja ma też wady?

Jakkolwiek szczupła produkcja może być korzystna dla firm, ma ona również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę:

Brak rezerw

Ze względu na to, że zapasy są zawsze utrzymywane na niskim poziomie, krótkoterminowe zakłócenia i problemy w procesie produkcyjnym mogą nie być możliwe do przechwycenia.

zanieczyszczenie środowiska

Just-In-Time oznacza, że ​​dostawcy często dostarczają stosunkowo niewielkie ilości danego towaru. W rezultacie zwiększa się wpływ emisji na środowisko.

Niska wariancja

Odchudzona produkcja zapewnia możliwie najwęższą różnorodność produktów, co nie jest problemem w niektórych firmach, ale poważnym problemem w innych.

Dlatego: usprawnić produkcję? Tak proszę! Jednak zawsze należy to robić realistycznie, przy czym dana firma powinna dążyć do zdrowego środka. Zbyt szybkie zapięcie pasa może mieć skrajnie odwrotne do zamierzonych skutki.